Book Review: Looking for Home by Elle Fredrix

Wednesday, April 27, 2016

Goodmorning!

It's been forever since I posted a review and I'm SO behind on them but I finished this book and I'm ready to post about it!


*I received a free copy of this book in exchange for an honest review*


(from Goodreads) Having grown up as "trailer park trash," M McCallister is familiar with hardship. In a bid to prove her worth—to herself and to the world—she moves across the country, hoping to build a new life. But first, she'll need her sister's help.

Jonathan Davenport is handsome, wealthy, and well-bred. And M's sister has brought unspeakable tragedy to his family, leaving him to raise his baby sister.

She's sworn off men, and he wants to marry a classy woman with a background similar to his. But they’re both looking for a home.
Looking for Home took me a few months to read, not because it's not a great book, but because I just haven't been in a reading mood for a while.

I really love the overall story in Looking for Home. There's something captivating about watching people navigate worlds that are the complete opposite of what they were raised in or are used to. M grew up in a trailer park and then moves in with Jonathan, in a mansion. I love it. 

I really have a love-hate relationship with slow burn romances which I would definitely call this. I love them because the pay off is usually so worth it. I hate them because IT TAKES SO LONG. I have zero patience. (In the words of my mother, "you have the patience of a saint! NOT.")

Jonathan has such a sweet relationship with his sister and it's very clear that she is his number one priority, as she should be. She looks up to him so much and it's absolutely adorable. 

Jonathan and M have such a sweet relationship, slow burn like I said, but it works well. They both have troubled pasts and you get to watch them learn to trust again which I liked.  


There were a few parts that I felt dragged a little bit or I wanted to scream at M. But, overall, this is a great read. 

ALSO, props for it being a clean romance!


xo Caitlyn
3 comments :

  1. Paykasa ile nasıl para çekilir sorusunun yanıtı veya bu işlemi yaparken herhangi bir sorun durumunda satıcı müşteri temsilcileri anlık olarak çözüm yaratıyor. Öte yandan ucuz paykasa kart satışımız olduğunu da önemle belirtmek isteriz. İnternet kullanıcıları satın almak istedikleri ürün veya hizmeti çeşitli kartlar ve ödeme araçları ile güvenilir bir şekilde gerçekleştiriyor. Sanal kartların oldukça yaygın olarak kullanılıyor olmasından dolayı, alışveriş sitelerinde, oyun sitelerinde ve daha bir çok yerde ödemelerinizi güvenli bir şekişde bu kartlar ile yapabilirsiniz. Dilerseniz müşteri hizmetlerimizden canlı olarak destek alabilirsiniz. Komisyonu en düşük siteyi bulduktan sonra bunun resmi bir site olduğundan emin olup alışveriş yapabilirsiniz. Henüz bizim ülkemizde yasal olarak işleme konulmamıştır. Toplamda 7 farklı kupon seçeneğiyle kullanabileceğiniz bu yeni ödeme yönteminde en uygun ön değerlere rastlamanız mümkündür. Bu denli büyük bir hız ile yaygınlaşması ile birlikte alışveriş siteleri, e-ticaret siteleri ve online oyun sitelerinde de bu gibi ödeme yöntemleri sıklıkla tercih edilmeye devam etmektedir. Paykasa Kart, Paykasa Satış Paykasa Kart Al Güvenilir Paykasa Satan Firma , internet alışverişlerinizde Kredi kartı bilgilerinizi ve Kişisel bilgilerinizi paylaşmadan alışveriş yapmanıza olanak sağlayan bir sistemdir. Ancak bunun yanında teknoloji bir yandan da fırsat kollamak isteyenler için de bir umut kapısı oldu. Aradıkları bir ürünü bilindik siteler dışında ilk kez ziyaret ettikleri bir sitede bulduklarında ise almamayı veya sanal kartla ile satın almayı tercih ediyorlar. http://www.paykasasitesi.com

    ReplyDelete